Rosyjska wersja Szóstej klepki

Dzisiaj mam dla Was wspaniałą ciekawostkę! Odkryła ją fanka Helena, mieszkająca w Białorusi, która Jeżycjadę kocha niezmienne od lat i niecierpliwie oczekuje każdej kolejnej części.

A więc Helena podesłała mi stronę, na której udostępnione są ilustracje z rosyjskiej wersji Szóstej klepki. Wydanie pochodzące jeszcze z 1981 roku jest teraz niemal nie do zdobycia, ponieważ nie było wznowienia, a pojedyncze ostatnie egzemplarze kosztują około 70 dolarów!

Wydanie to zawiera swój własny zestaw ilustracji, stworzonych przez Witalija Samojłowa. Są one utrzymane zupełnie w innym stylu niż te znane nam z polskiej Jeżycjady, autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Przyznam, że byłam bardzo nimi zaskoczona, ale podobają mi się!

Są bardzo eleganckie, choć chyba nieco zbyt idealne. Niektóre twarzyczki są bardzo wymuskane i przypominają te przygotowywane przez projektantów mody ze skrzyżowaniem stylu lat 20.

Bardzo ciekawy jest pomysł przełamania czerni czerwienią, tutaj autor doszedł do perfekcji w użyciu tych kolorów.

A teraz coś o samym autorze. Witalij Samojłow był niezwykle utalentowanym artystą. Mieszkał i pracował w Gelendżiku, nad Morzem Czarnym. Ten cudny zakątek był dla niego źródłem inspiracji i głównym tematem jego pracy. W 1967 r. założył dziecięcą szkołę plastyczną i zajmował się działalnością pedagogiczną. Według jego szkiców i miniatur powstało wiele rzeźb i fontann. Celestyna w jego wydaniu jest taką, jaką polska Celestyna chciałaby być. Powabna, smukła z czarującą i drobną twarzyczką modelki. Żadna tam cielęcina jak to ojciec Żaczek określił:

Zdrowe to, przy kości, pycho czerwone, oczki żywe, całość dobrze odżywiona, aż błyszczy.

Ilustracji jest naprawdę sporo, aż chciałoby się, żeby MM też nam tyle zaserwowała.

A teraz sami zobaczcie i oceńcie:

Wszystkie ilustracje pochodzą ze strony: http://www.fairyroom.ru/?p=28073

3 uwagi do wpisu “Rosyjska wersja Szóstej klepki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s